Logo
 میراث فرهنگی ایران

میراث فرهنگی ایران در یونسکو

تا سال ۲۰۱۴، ایران توانسته است ۱۷ اثر تاریخی خود را در میراث جهانی یونسکو ‌ثبت کند. این نقشه شامل آثار زیر است:
۱۹۷۹، چغازنبیل: استان خوزستان،
۱۹۷۹، تخت جمشید: استان فارس،
۱۹۷۹، میدان نقش جهان: اصفهان،
۲۰۰۳، تخت سلیمان: آذربایجان غربی،
۲۰۰۴، بم: کرمان،
۲۰۰۴، پاسارگاد: فارس،
۲۰۰۵، گنبد سلطانیه: زنجان،
۲۰۰۶، سنگ نبشته بیستون: کرمانشاه،
۲۰۰۸، مجموعه کلیساهای آذربایجان (۵اثر)،
۲۰۰۹، سازه‌های آبی شوشتر: خوزستان،
۲۰۱۰، بازار تبریز: آذرباجیان شرقی،
۲۰۱۰، آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی،
۲۰۱۱، مجموعه باغ‌های ایرانی(۹اثر)
۲۰۱۲، مسجد جامع: اصفهان
۲۰۱۲، برج گنبد قابوس: گلستان
۲۰۱۳، کاخ گلستان: تهران
۲۰۱۴، شهر سوخته: سیستان و بلوچستان× آخرین به‌روزرسانی: تابستان ۱۳۹۳

bam

بم و فضای فرهنگی آن

استان کرمان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۴

ارگ بم در گوشه شمال شرقی و چسبیده به شهر بم در استان کرمان و در مجاورت جادهٔ ابریشم قرار دارد و بنا به روایات متعدد، مربوط به دوران اشکانی و یا هخامنشی است. تا اواخر دوره قاجار، ارگ بم همچنان مسکونی بوده‌است.این بنایی مشهور تاریخی در زمین‌لرزه بم، به شدت ۶٫۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم را لرزاند. ویران شد .

اطلاعات بیشتر
biston

سنگ‌نبشتهٔ بیستون

استان کرمانشاه

تاریخ ثبت: ۲۰۰۶

سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. م) واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است.سنگ‌نبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان می‌دهد.

اطلاعات بیشتر
soltanie

گنبد سلطانیه

استان زنجان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۵

گنبد سلطانیه مقبرهٔ الجایتو است که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانیو اسلامی به شمار می‌رود.این بنا از حیث معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است.رنگ گنبد آبی است. بر روی این اضلاع گنبد بلندی قرار گرفته که ارتفاع آن را ۱۲۰ گز نوشته‌اند.

اطلاعات بیشتر
takht_soliman

تخت سلیمان

استان آذربایجان غربی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۳

تخت سلیمان نام محوطهٔ تاریخی بزرگی، در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی است. مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه‌ای طبیعی ساخته شده‌است.آثار بناهای دوره‌های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده‌است. مهم‌ترین آثار بجا مانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است.

اطلاعات بیشتر
masjed_jame

مسجدجامع اصفهان

استان اصفهان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۱۲

مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ابنیه مذهبی ایران است. کاوشهای باستانشناسی نشان از آن دارد که احتمالا این مسجد پیش از تسلط اعراب بر این شهر، مرکز مذهبی مهم شهر بوده و بصورت یکی از آتشکده‌های شهر اصفهان کاربری داشته‌است. کشف یک پا ستون، با تزیینات دوره ساسانیان، در منطقه شمالی مسجد، وجود بنایی قبل از اسلام را تایید می‌کند. درباره تاریخچه تغییر و تحولات مسجد اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی به نظر می‌آید ساخت مسجد جامع به قرون اولیه هجری و در زمان عباسیان بوده که در قرن سوم هجری محراب آن تخریب و جهت قبله آن اصلاح شده‌است.

اطلاعات بیشتر
meidan_imam

میدان نقش جهان

استان اصفهان

تاریخ ثبت: ۱۹۷۹

میدان نقش جهان میدان بزرگ مستطیل شکلی در شهر اصفهان ایران است که به‌وسیلهٔ بناهایی از دورهٔ صفوی محصور شده‌است.میدان نقش جهان به شکل امروزین در دوره سلطنت شاه عباس صفوی پایه‌گذاری شده‌است.بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است.

اطلاعات بیشتر
pasargad

پاسارگاد

استان فارس

تاریخ ثبت: ۲۰۰۴

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس واقع شده‌است.این مجموعه دربرگیرندهٔ سازه‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، باغ سلطنتی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.

اطلاعات بیشتر
perspolic

تخت جمشید

استان فارس

تاریخ ثبت: ۱۹۷۹

تخت جمشید یا پارسه که در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس واقع است، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است . در این شهر باستانی، مجموعه کاخ‌هایی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است.

اطلاعات بیشتر
shooshtar

سازه‌های آبی شوشتر

استان خوزستان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۹

سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده‌است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده‌است.

اطلاعات بیشتر
choghal_zanbil

چغازنبیل

استان خوزستان

تاریخ ثبت: ۱۹۷۹

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی‌است که در زمان عیلامی‌ها و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است. چغازنبیل بخش به‌جامانده از شهر دوراونتش است.

اطلاعات بیشتر
gonbade_ghaboos

برج گنبد قابوس

استان گلستان

تاریخ ثبت: ۲۰۱۲

گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که قریب پانزده متر از سطح زمین بلندتر است قرار دارد. این بنا در سال (۳۹۷ هجری قمری برابر با ۳۷۵ هجری خورشیدی) و در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر و در شهر جرجان که پایتخت پادشاهان آن دیار بوده، بنا گردیده‌است.

اطلاعات بیشتر
bazar_tabriz

مجموعه تاریخی بازار تبریز

استان آذربایجان شرقی

تاریخ ثبت: ۲۰۱۰

بازار تبریز یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قارهٔ آسیا به‌شمار می‌رود. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است. این بازار از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته‌است.

اطلاعات بیشتر
safi

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

استان اردبیل

تاریخ ثبت: ۲۰۱۰

مجموعه نفیس بقعه شیخ صفی الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی الدین اردبیل جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه. ق. به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد.در عصر صفوی، بقعه شیخ با حضور استادان بزرگ عهد صفوی چنان به زیور آراسته شد.یکی از موارد منحصر به فرد این مجموعه این است که این بقعه حاوی ده‌ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته‌های هنری است.

اطلاعات بیشتر
abbasab_bagh

باغ ایرانی

عباس‌آباد

استان مازندران

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱باغ عباس‌آباد شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می‌شود .این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ ه.ق در محلی که پیشتر خرگوران نام داشت ساخته شده‌است و در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید. وسعت آن نزدیک به ۵۰۰ هکتار است.

اطلاعات بیشتر
akbarye_bagh

باغ ایرانی

اکبریه‌

استان خراسان جنوبی

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

ساخت این مجموعه از اوایل دورة قاجار تا اواخر آن دوره و در چند مرحله انجام شده‌است. این مجموعه شامل چند عمارت است که قدیمی‎ترین آن مربوط به عمارت حشمت الملک در منتهی الیه شرقی، که شامل دو طبقه‌است می‎باشد.

اطلاعات بیشتر
shahzade_bagh

باغ ایرانی

شاهزاده ماهان‌

استان کرمان

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است.
این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعداً توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد.

اطلاعات بیشتر
dolat_bagh

باغ ایرانی

دولت‌آباد‌

استان یزد

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

بنای این مجموعه به سال ۱۱۶۰ توسط محمدتقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و در حدود ۲۶۰ سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده‌است.

اطلاعات بیشتر
pahlavanpoor_bagh

باغ ایرانی

پهلوان‌پور‌

استان یزد

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

باغ پهلوان پور مربوط به اواخر دوره قاجار است. باغ پهلوان پور مهریز به دلیل روان بودن آب از داخل آن از گذشته دارای جاذبه خاصی بوده است.
اطلاعات بیشتر
chelsotoon_bagh

باغ ایرانی

چهل ستون‌

استان اصفهان

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است.

اطلاعات بیشتر
fin_bagh

باغ ایرانی

فین‌

استان اصفهان

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است.
برخی منابع تاریخی قدمت این باغ را به دوران سلطنت آل‌بویه می‌رسانند. به هرحال ساختمان باغ فین فعلی به دوران شاه‌عباس اول نسبت داده شدهو میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث‌الدین جمشید کاشانی می‌داند.

اطلاعات بیشتر
eram_bagh

باغ ایرانی

ارم‌

استان فارس

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

تاریخ ساخت باغ ارم دقیقا معلوم نیست اما این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پا برجا بوده است. در زمان زندیه هم کریم‌خان زند در سازندگی و بهسازی این باغ کوشید.

اطلاعات بیشتر
pasargad_bagh

باغ ایرانی

پاسارگاد‌

استان فارس

تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

باغ ایرانی پاسارگاد یکی از بخش‌های مجموعه پاسارگاد است که آن را ریشه معماری باغ‌های ایرانی دانسته‌اند.
براساس آنچه در متون تاریخی آمده، در زمان ساخت این باغ، کوروش کبیر شخصا دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درخت‌ها نیز به چه شکل کاشته شوند، یعنی هندسی‌سازی باغ و ساختار فضایی آن از نگاه کوروش به باغ ایرانی اقتباس شده‌است.

اطلاعات بیشتر
choopan_monastic

کلیساهای آذربایجان

چوپان‌

استان آذربایجان شرقی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۸

این کلیسا که در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده و در سال ۱۸۳۶ میلادی بازسازی گردیده است. این مکان محل عبادت چوپانان ارمنی ساکن روستاهای اطراف دره شام بوده است.

اطلاعات بیشتر
saint_stepanos_monastery

کلیساهای آذربایجان

سن استپانوس‌

استان آذربایجان شرقی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۸

این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده‌است ولی به علت زلزله دچار آسیب‌های جدی شده بود که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در یک روز از سال هزاران نفر از ارمنیان در این نقطه گردهم می‌آیند تا ضمن زیارت، مراسم و مناسک خاص خود را به‌جای آورند.

اطلاعات بیشتر
holy_mother_monastery

کلیساهای آذربایجان

مریم مقدس‌

استان آذربایجان شرقی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۸

کلیسای مریم‌مقدس به نام اصلی کلیسای مادر خدا و یا کلیسای سن استواتساتسین از بناهای تاریخی ایران است.

اطلاعات بیشتر
st_thaddeus_monastery

کلیساهای آذربایجان

قره کلیسا‌

استان آذربایجان غربی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۸

قره کلیسا در سال ۶۴۴ یا ۶۴۵ هجری قمری تجدید بنا شد. فرمان شاه عباس اول صفوی در حمایت از ارمنیان بر روی سردر آن دیده می‌شود. عباس میرزا ولیعهد فتح‌علی‌شاه نیز تزئیناتی بر آن افزوده‌است.
قره کلیسا، مزار تادئوس (طاطاووس) مقدس یکی از حواریون عیسی مسیح است. برای نخستین بار در سال ۴۳ میلادی دو نفر از حواریون به نام‌های طاطاوس و بارتولومئوس از شمال بین النهرین گذشته و برای رساندن پیام مسیح به آذربایجان وارد ایران می‌شوند.

اطلاعات بیشتر
dzor_dzor_holy_monastery

کلیساهای آذربایجان

سور سور‌

استان آذربایجان غربی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۸

این کلیسای صلیبی شکل که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است از اهمیت فرهنگی و تاریخی برخوردار بوده و در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

اطلاعات بیشتر
Golestan

کاخ گلستان

استان تهران

تاریخ ثبت: ۲۰۱۳

اگر چه تاريخچه كاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوي بر مي گردد در سلسله هاي بعد كم يا بيش نيز مورد توجه واقع شده تا اينكه در عهد كريمخان زند ما بين سالهاي 1173 تا 1180 ه.ق نيز اين مجموعه با ساخت ديوانخانه اي دچار تغييرات اساسي گرديده ، ولي اهميت واقعي ارگ را مي توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد .

اطلاعات بیشتر
shs

شهر سوخته

استان سیستان و بلوچستان

تاریخ ثبت: ۲۰۱۴

شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در شرق ایران واقع شده‌است. این شهر روی آبرفت‌های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و زمانی در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دورهٔ بنای این شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جیرفت مقارن است و ایرانیان در حدود ۶۰۰۰ سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند.

اطلاعات بیشتر

Datavis.ir